Нашите дейности

ТЕМА: „Правата на детето“ – НОЕМВРИ 2021 г. – проведено на 10 декември 2021 г.

Преди малко повече от 30 години светът даде важно обещание на децата – да направим всичко, за да защитим и утвърдим техните права – да живеят и да растат, да учат, да бъде чут гласът им и да достигнат пълния си потенциал. На 20 ноември се отбелязва годишнината от приемането на Конвенцията на ООН за правата на детето. Конвенцията е първият юридически обвързващ международен документ, който утвърждава човешките права на всички деца. В България тя е в сила от юни 1991 г. и е част от вътрешното право.

УНИЦЕФ насърчи хората в целия свят да подпишат онлайн петиция, която призовава световните лидери да се ангажират за правата на всяко дете сега и за бъдещите поколения, така че децата да ходят на училище, да са в безопасност и да достигнат пълния си потенциал.

Младшите посланици проведоха занятие на тема: „Правата на детето“. Целта на заданието  е да се разбере разликата между нужди и права на децата. Доколкото нуждите са свързани с конкретни житейски потребности, а правата са насрещни на тях и нормативно закрепени в международен договор от най-висок ранг, какъвто е Конвенцията на ООН за правата на детето.

  Разгледани бяха следните материали:

 •       Конвенция на ООН за правата на детето https://www.unicef.org/bulgaria/sites/unicef.org.bulgaria/files/2018-09/CRC_bg.pdf

•        Адаптирана версия на конвенцията за правата на детето https://www.unicef.org/bulgaria/sites/unicef.org.bulgaria/files/201809/CRC_ChildFriendly_2017_0.pdf

•        Карта с правата на детето

•        Работен лист № 1 – Разлика между нужди и права

Следващият ни час се проведе дискусия   върху следните въпроси :

• В достатъчна степен ли са гарантирани и защитени правата на децата със специални потребности в България?

• В достатъчна степен ли са гарантирани и защитени правата на децата в България?

Бяха  обособени  две групи с оглед на формирането на две различни позиции и гледни точки по поставените въпроси с излагане на съответните тези и аргументация и търсенето на дебат по проблема.


НОЕМВРИ 2021 г. – ИЗБОР НА МЛАДШИ ПОСЛАНИЦИ

Първоначално бе представена Програмата пред ученици от 9, 10 и 11 клас в СУЕЕ в ЧК от старшите посланици. Учениците, които проявиха интерес се включиха в първата среща на младшите посланици. Всеки един от учениците се представи пред групата и сподели своите очаквания. Бяха избрани 12 младши посланици.

Среща на 26.11.2021 г.

Във връзка с усложнената епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 на територията на страната, в изпълнение на изискванията за безопасните условия на работа , срещата с младшите посланици се проведе онлайн. Набелязаха се първите задачи: Определиха се правилата за работа и програмата на групата младши посланици. Взеха се решения относно гласуването и определянето на главен посланик на седмицата. Правилата и програмата се подложиха на гласуване и всички единодушно стигнаха до заключение решенията да се вземат с мнозинство, но всяко едно предложение да бъде взето под внимание. 

Основните точки на програмата включват взаимно уважение, изслушване, свобода за изразяване на всеки в групата при спазване на правила за толерантност и другарско отношение, подкрепа и сериозно отношение при изпълнение на поставените задачи. Главният посланик на седмицата  да работи по определена тема на ротационен принцип.

Предложиха се  идеи и начин за избор на Лого на проекта.

Среща на 03.12 .2021 г

Направи се конкурс за лого и се прие това, което събра най-голям брой гласове.

Беше избран окончателният вариант на логото. Приеха се Правилата за работа в групата.

Направен бе информационен кът – физически и виртуален, които периодично се обновяват.

Създаден беше  и уебсайт."


Нашето лого на проекта.

ТЕМА: „Историята на ЕС“, „Разширяване на ЕС“ – 17 декември 2021 г.

На 17 декември 2021 г. .,  на проведена среща на младшите посланици, старшите посланици запознаха учениците с темите: „Историята на ЕС“, „Разширяване на ЕС“. Учениците са запознати със значението на ЕС в техния живот/тяхното ежедневие и научават някои основни факти за Европейския съюз.

Заниманието продължава с  онлайн викторина с 12 въпроса с избор от няколко отговора - с онлайн инструмента Kahoot. Играта удовлетворява стремежа на учениците  да научат повече за Европейския съюз забавлявайки се.

Старшите посланици предоставиха на младшите посланици на ЕП ресурси, които те използваха в своите класове в ЧК. По този начин - ученици обучават ученици, представят своите познания  за ЕС. Използват презентацията, за да дадат повече обща информация за контекста на историята на Европейския съюз.

Целта на тази игра е да се стимулира любопитството на учениците да разберат кои държави са членки на Европейския съюз.

В края на занятието учениците имат знания за:

Кои държави са членки на ЕС и различните присъединявания.

 

 

 


Коледа в страните от ЕС

Kоледа в страните от Европейския съюз

ТЕМА: „ Коледа в Европа“ – 21.12.2021 г.

По случай наближаването на най – светлият Християнски празник – Коледа – символ на ново начало и надежда за по – добър живот, младшите посланици на ЕП на СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“ – Русе подготвиха презентация на тема: „ Коледа в Европа“ и дигитален  кът с материали и пожелания за весели празници на езиците на страните, членки на ЕС.

Пожеланията бяха адресирани до учениците, учителите на СУЕЕ, базирайки се на традицията, според която се вярва, че в нощта срещу Коледа небето се отваря и се изпълняват най-съкровените желания. Това е времето, в което може да поискате нещо от сърце и да го получите.


ТЕМА: „Ценностите на ЕС“ – 07.01.2022 г

На 07 януари 2022 г.,  на проведена среща на младшите посланици, старшите посланици запознаха учениците с темата: „Ценностите на ЕС“. Първоначално им бе предоставен ресурс по темата: Презентация, видео материал. След като се запознаха с тези ценности, учениците подходиха критично

за тях с помощта на индивидуално упражнение. Те развиха допълнително своите

демократични умения чрез упражнение за дебатиране с останалите в групата, а в последствие всеки от посланиците сподели какво си пожелава през Новата година.

Дискусията се разви около ценностите:

  ТОЛЕРАНТНОСТ / ПЛУРАЛИЗЪМ:

„Носенето на религиозни символи, като например кръст или забрадка, трябва да бъде

позволено в училище и на работното място.“

ПРИНЦИПИ НА ПРАВОВАТА ДЪРЖАВА/ПРАВОСЪДИЕ

 „Терористите имат право на справедлив съдебен процес с подходяща защита.“

На снимката в презентацията е изобразен добре познатият в Европа случай на Андерш

Брейвик, норвежки крайнодесен терорист, извършил нападенията в Норвегия през

2011 г. На 22 юли 2011 г. той уби осем души в Осло, след което застреля 69 младежи на

летен лагер на остров Ютьоя. През август 2012 г. той беше осъден за масово убийство и

тероризъм.

Провокира се дискусия за това дали хората като него – които очевидно са участвали в масови убийства – трябва да запазват правото си не само на справедлив съдебен процес, но и на защита.

Придобитите умения в края на часа са:

- Учениците развиват собствено мнение за ценностите на Европейския съюз.

- Учениците тренират своите умения за дебатиране.


   ТЕМА:   „МЕДИЙНА ГРАМОТНОСТ“ - на 14 януари 2022 г.

На 14 януари 2022 г. на проведена среща на младшите посланици старшите посланици запознаха учениците с актуалната тема: „Медийна грамотност“. Първоначално им бе предоставен ресурс по темата: Презентация, видео материал, а в последствие се породи и дискусия – трябва ли да бъдем подозрителни към различните източници на информация и как да разпознаваме потенциалното манипулативно съдържание.

Целта на урока е да идентифицирате  потенциално манипулативно съдържание и обсъждане на начина, по който можете да избегнете въвличането в дезинформацията. Той също така ще повиши осведомеността  ви относно  уязвимостта въз основа на начина, по който  да употребявате новините, и на начина, по който изразявате собствените си становища.



Направени заключения: Всички ние можем да се окажем в позиция на   мишени, спрямо опити за оказване на влияние. Вероятно повечето от нас  познават това явление, но да не проявяваме необходимата бдителност. Проверката на фактите е най-мощният инструмент, който можем да използваме, за да разберем какво е вярно, но отнема много време, което прави невъзможно да проверим всички новини. Тайната е да знаем кога да бъдем подозрителни.

Наученото бе представено от младшите посланици в ЧК в седмите класове в следващата седмица. Така по-малките ученици получиха знания за: 

- Какво е дезинформацията и основните причини за нея?

- Техники за проверка на фактите.

- Конкретни примери за мерки на ЕС срещу дезинформацията.

Дискусия: „Един журналист трябва да бъде наказан, когато напише фалшива новина.“


ТЕМА: Пътят на България към еврозоната

 

На 25 февруари 2022 г. на проведена среща на младшите посланици старшите посланици запознаха учениците с актуалната тема: „Пътят на България към еврозоната“. Първоначално им бе предоставен ресурс по темата: Презентация, а в последствие се породи и дискусия – трябва ли да бъдем подозрителни към предимствата при въвеждане на общата европейска парична единица.


„Демокрация и франкофония”

 

На 11 март се състоя час на тема „Демокрация и франкофония”

Наш гост беше господин Амалрик Изели - стажант-лектор по френски език в СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“, гр. Русе.

Господин Изели paзĸaзa зa тpaдициитe на страната си – Франция. 

Той подчерта, че Бългapия e 40-тa cтpaнa, ĸoятo cтaвa чacт oт мeждyнapoднaтa oбщнocт нa фpaнĸoфoнcĸитe cтpaни, вĸлючвaщa Фpaнция, Бeлгия, Kaнaдa, Швeйцapия, Ливaн и дpуги страни. 🥐


Световният ден на франкофонията е празник и на франкофонските ценности – мир, демокрация, права на човека, толерантност, солидарност, езиково и културно

многообразие.


Днес 75 държави и повече от 890 милиона граждани на света от всичките му краища честват деня на Франкофонията, давайки си сметка за убединителната им сила в името на една нова култура, на отговорност към съдбата на човечеството и на планетата.


След интересната презентация учениците се включиха в игра и показаха своите познания за Франция и ЕС.


На гости на Общинския съвет и среща с председателя и кмета на гр. Русе

На 24.03.2022 г. , следвайки програмата си от предвидени дейности, Младшите и Старшите посланици на Европейския парламент от СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“ посетиха Община Русе . Срещнаха се с Кмета на града господин Пенчо Милков, Председателя на Общинския съвет Русе – господин Иво Пазарджиев .

Основната идея е учениците да се запознаят с работата на местната власт и да видят отблизо как се взимат решения, свързани с развитието на града, както и да бъде показано как те самите биха могли да оказват влияние върху политическия и демократичен живот в Европейския съюз.

Учениците се запознаха с работата на Председателя на Общинския съвет и Кмета на града, както и с дейността на Общинския съвет. Обсъдиха европейското бъдеще на общината, възможностите за развитие на младите хора в Русе.

 Интерес за Младшите посланици представляваха въпросите, свързани с проблемите на града, перспективите за обучение и реализация в гр. Русе, както и взаимодействието между институциите на територията на общината. 

Г-н Милков и г- н Пазарджиев отговориха на всички поставени въпроси и призова младите хора към активна гражданска позиция по въпроси, свързани както с развитието на общината, така и с развитието на страната.

Председателят на Общинския съвет Иво Пазарджиев се обърна към младежите с апел да останат в Русе и да направят опит да се развият имено в родния си град, защото обществото има нужда от интелигентни, находчиви и млади хора. Пазарджиев добави, че се надява скоро да вижда своите гости по коридорите на общинска администрация, защото в тях е надеждата за бъдещо развитие на града.

 


Председател на Общинския съвет - г-н Иво Пазарджиев

Среща на младшите и старите посланици на СУЕЕ със представители от Бюрото на Европейския парламент в България 

На 29.03.2022г. младшите и старшите посланици от СУЕЕ „ Св. Константин-Кирил Философ“ – Русе, се срещнаха с представители на Бюрото на Европейския парламент в България. 

В началото на срещата младшите посланици разказаха и споделиха впечатления от досегашната си работа и активности по Програмата за училища посланици на ЕП. Акцент беше поставен на последната им среща с Кмета и Председателя на Общински съвет-Русе и присъствието им на заседание на Общинския съвет като първо от поредица посещения на различни институции в града. 

Във втората част на срещата, представителите на Бюрото на ЕП в България запознаха младшите посланици с различни инициативи и програми на ЕС, платформата „Заедно за ЕС“ и други полезни връзки относно програмите на ЕС. 

Благодарим на Теодор Стойчев, Таня Чунтова, Жени Колева, Магдалена Парапанова и Александър Янев за полезната информация и споделените впечатления от нашата работа по Програмата. 

Среща в СУ за европейски езици по програмата „Училище посланик на Европейския парламент“

На 13 април д-р Красимира Василева, председател на Националната асоциация на българските европейски клубове (НАБЕК) посети СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ – Русе във връзка с участието на училището в Програмата „Училище посланик на Европейския парламент“

Тя се срещна и разговаря с младшите посланици на Европейския парламент, с Мария Накова и Магдалена Бешковастарши посланици на ЕП и с Биляна Илиева – заместник-директор в СУЕЕ „Св. Константин- Кирил Философ“ – Русе. 

Д-р Василева разгледа европейския кът в училището. На състоялата се среща младшите посланици на ЕП  споделиха своите дейности и впечатления от участието си в инициативата. Според младежите програмата е изключително полезна, защото освен повече знания за ЕС, придобиват и усъвършенстват различни умения: работа в екип, вземане на решения, презентиране пред разнообразна аудитория, лидерство, комуникация, ангажираност с отговорности, сътрудничество, способност да правят информиран избор между различни възможности

Младшите посланици коментираха, че са разпознаваеми сред своите съученици, пред които са популяризирали  наученото в групата. Те разказаха за креативните часове на класа, които са провели, за оформянето на физически и дигитален информационен кът, за създаването на Google сайт за целите на програмата, включващ няколко рубрики. С особено вълнение споделиха за срещата си с представители на местната власт. Коментираха практическата стойност на Помагалото и предоставените материали за ЕС.

Д-р Василева разговаря с всеки един от младшите посланици и изрази добрите си впечатления от разнообразните им изяви



Aнкета за 9-ти май

Нашето  училище има за цел да изгражда свободни и отговорни личности, способни самостоятелно да определят смисъла на живота си, притежаващи знания и  умения. Младшите посланици на ЕП към СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“  бихме искали да обмислим как  да подобрим училищната среда, грижейки се за класната стая и училищната среда. Промяната в пространството би могло да насърчи сътрудничеството помежду ни: Ръководство, учители и ученици . Не е задължително такива промени в учебната среда да бъдат скъпи, но те могат да са много ефективни. Изследванията показват, че учебната среда може да повлияе на напредъка на учениците с до 16% през учебната година.

Ето защо ние – младшите посланици на ЕП към СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“ предлагаме  на Вашето внимание Анкета, която бихме искали да попълните в срок до 5 май.


 docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfMc8QtanlKSNNWHOfcqzlmlix0b7bO1AsOV4c2QxnZjvk-JQ/viewform 


Подготовка за честването на 9 май - Денят на Европа

Във връзка с отбелязването на 9 май – Денят на Европа младшите посланици ще се включат в редица дейности:

1.       Изготвяне и анализ на Анкета -  как  да подобрим училищната среда, грижейки се за класната стая и училищното пространство. 

        Тази дейност  би могла да насърчи сътрудничеството помежду ни: ръководство, учители и ученици.

2.       По инициатива и  изработен  на проект „Зелено училище“ на младшия посланик Виктория Димитрова от девети клас  в СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“ младшите посланици доразвиват идеята и поеха ангажимент за  нейното реализиране.

3.       Включването на младшите посланици в Деня на самоуправление на училището.

3.1. В ролята си на ръководство на СУЕЕ ще представят на титулярите проекта „Зелено училище“ и ще предложат включване на Гимназията в него.

3.2. Ще представят резултатите от анализа на проведената анкета за подобряване на училищната среда.

3.3. Ще обявят конкурс за най-чистата класна стая и ще бъдат жури в него.

3.4. Ще връчат наградите във вътрешен училищен конкурс по повод 300 години от рождението на Паисий Хилендарски на   МО -  ОНГО за творчество „Смисълът и ползата от историята – 260 години след написването на „История славянобългарска“ за ученици от V до XII клас на СУЕЕ Русе.

 

4.       Младшите посланици на ЕП в СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“ ще се включат в инициатива на Европа Директно Русе и Сдружение Европейски пространства - граждански диалог на  тема: Бъдещето на Европа: Дунав - срещу течението. А къде е Украйна? -  на 13 май, петък, в Екомузей с аквариум, Русе от 10:30 часа.



Нашето училище изгражда общност, която споделя  основните  ценности на ЕС и  се стреми да създаде атмосфера на сътрудничество и колективност. Изгражда уверени млади хора с умения за учене и развитие, с принос към обществото.


Посещение на  Младшите  посланици на ЕП от СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“ в Районен съд Русе

На 04.05.2022 г. , следвайки програмата си от предвидени дейности, Младшите и Старшите посланици на Европейския парламент от СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“ посетиха Районен съд Русе

Срещнаха се и разговаряха със съдия Явор Влахов и съдия Кристиан Гюрчев.

Посещението премина в запознаване на младежите със съдебната зала, с участниците в гражданския, респ. наказателен процес, с изясняване на ролята на съдията, прокурора, следователя и адвоката. 

На учениците бе представена информация за  основни правни понятия, за структурата на съдебната власт и нейното функциониране, както и за основните права и задължения на гражданите.

Целта  е повишаване на правната грамотност и степента на доверие  към съдебната власт, както и запознаване с работата на Съда .

С интерес младшите посланици изслушаха съдия Явор Влахов и съдия Кристиан Гюрчев и им зададоха своите въпроси.


Ученици от СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ бяха домакин на среща  с Ирина Стоянова представител на Европа Директно в Русe

На 05.05.2022 г. , според предвидените дейности от програмата за отбелязване на седмицата на Европа, Младшите и Старшите посланици на Европейския парламент от СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“ се срещнаха с  Ирина Стоянова, представител на Европа Директно в Русе.

Европа Директно в Русе е член на мрежата Европа Директно в България, която от своя страна е част от група центрове Europe Direct, разположени в цяла Европа.

Госпожа Стоянова отбеляза, че благодарение на тези центрове гражданите имат достъп до Европа и могат да участват в дебати за бъдещето на ЕС. Мрежата се ръководи от Европейската комисия.

Прикани младшите посланици  да  задават въпроси за политиките, програмите и приоритетите на ЕС и да се включат в мероприятия за бъдещето на ЕС. Поговори за правата на гражданите в Европейския съюз. За възможностите за работа и обучение, за финансиране и развитие.

Направи разяснение за предстоящите инициативи посветени на седмицата на Европа.

„Световният мир не може да бъде запазен без съзидателни усилия, пропорционални на опасностите, които го грозят.“  С тези думи френският външен министър Роберт Шуман прави „първа стъпка към Европейска федерация“.

Нека заедно отпразнуваме 9 май – символ на мира, обединението и новото начало.

Днес обаче ЕС е изправен и пред поредица от кризи и предизвикателства, а мирът, стоящ в основата на създаването на ЕС, е застрашен. Мащабът на тази ситуация изисква глобален отговор – днес е моментът да бъдем единни повече от всякога и да покажем истинският смисъл на европейската солидарност.

Ирина Стоянова в качеството си на представител на  ЕВРОПА ДИРЕКТНО Русе покани посланиците  да вземат участие в събитие с формат граждански диалог: Бъдещето на Европа: Дунав – срещу течението. А къде е Украйна? на 13 май, петък, в Екомузей с аквариум. Събитието се провежда с любезното домакинство на Регионален исторически музей Русе и с медийното партньорство на Арена Медиа.

Ще участват г-н Огнян Златев, представител на Европейската комисия, ръководител на представителството на ЕК в Хърватска сега, а преди – на представителството на ЕК в България; проф. Николай Ненов, учен и преподавател по етнология; отец Стефан Стефанов – свещеник от русенския храм „Св. Николай Чудотворец“, духовник с активни граждански позиции.

Ирина Стоянова поясни: „Целта на събитието е да обменим актуални гледни точки и позиции по темата за бъдещето на Европа в контекста Конференцията за бъдещето на Европа и войната в Украйна, както и по време на Европейската година на младежта 2022.“

Вълнуваща беше дискусията  с младшите посланици, относно различни европейски инициативи и събития.  Положи се началото на добро партньорство.


Послание на младшите посланици на ЕП в  СУЕЕ „СВЕТИ КОНСТАНТИН-КИРИЛ ФИЛОСОФ“ РУСЕ в чест на Деня на Европа

Днес 09 май празнуваме Деня на Европа,  датата, на която френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа.

През 1985г. ръководителите на страните от ЕС на свое заседание в Милано, решават 9 май да бъде честван като Ден на Европа. От тогава до днес 9 май символизира стремежа към единство, мир, просперитет и обединение на европейските народи.

Мирна, просперираща и стабилна  Европа - това са идеите на  основатели на ЕС.

България  отстоява ценностите на ЕС за свобода, равенство, достойнство, демокрация, солидарност и върховенство на закона.

С „Честит Ден на Европа!” на български, френски, английски, немски и испански език младшите посланици поздравиха своите съученици и учители.

Младшите посланици се включиха в Деня на Самоуправлението.

В подготовка за отбелязване на  Деня на Самоуправлението посланиците съставиха анкета, която предоставиха на своите съученици от VIII до XI клас. Целта е как  да се подобри училищната среда, грижейки се за класната стая и училищното пространство. Тази дейност  би могла да насърчи сътрудничеството между  ръководство, учители и ученици . След направеното проучване и анализ, получените резултати бяха представени на госпожа Добромира Николова, директор на СУ за европейски езици ,,Св. Константин-Кирил Философ" гр. Русе.

В ролята си на ръководство на СУЕЕ те представиха на титулярите проекта „Зелена гимназия“ и предложиха включване на Гимназията в него.

По инициатива и  изработен от младшия посланик Виктория Димитрова от девети клас  в СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“   проект „Зелена гимназия“ младшите посланици доразвиха идеята и поеха ангажимент за  нейното реализиране.

Целта и задачата на предлагания проект ,,Проект Зелена гимназия" е: нашето училище СУ за европейски езици ,,Св. Константин-Кирил Философ" гр. Русе да заяви своето място в световната борба за съхраняване на природата и подобряване качеството на живот на нашата планета. Да придобием знания; амбиция; умения и навици за опазване на околната среда. Да възпитаме у себе си критично отношение и нетърпимост към хората нехаещи за последствията от пагубната им, зловредна немарливост, водеща до унищожаване на екосистемата и равновесието в природата.

Инициираха и провеждане на  конкурс за най-чистата класна стая, в който те ще бъдат негово жури.

В седмицата  посветена  на Европа младшите посланици Младшите посланици на ЕП в СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“ ще се включат в инициатива на Европа Директно Русе и Сдружение Европейски пространства - граждански диалог на  тема: Бъдещето на Европа: Дунав - срещу течението. А къде е Украйна? -  на 13 май, петък, в Екомузей с аквариум, Русе от 10:30 часа.

Младшите и старшите посланици на Европейския парламент в СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“ Ви поздравяват с днешния празник и изпращат своето послание за по-добро европейско бъдеще.

 


Участие на ученици от СУЕЕ в граждански диалог: "Дунав срещу течението"

На 13 май младшите посланици на ЕП от СУЕЕ се включиха граждански диалог, който се проведе в Екомузей Русе. Организатор на събитието e "Европа директно" в Русе и Сдружение "Европейски пространства 21", а специален гост бе Огнян Златев, ръководител на представителството на ЕК в Хърватска. Мотото на дискусията бе "Дунав срещу течението" с модератор Цвета Ненова.

Една от темите в дискусията бе хибридната война. Гледната точка на Европа представи Огнян Златев.

"Европейската комисия прави много неща и неслучайно въпросът ви е много актуален. И тези хибридни войни и тяхното значение започна да се усеща не само в Европа, а и в целия свят още преди години".

Случващото се сега в Украйна е още един повод да се замислим в качеството си на европейци дали сме успели за тези 72 години, откакто Робер Шуман полага основите на обединена Европа, да постигнем най-важното - мир на континента.


 

Младшите посланици на ЕП от СУЕЕ взеха участие в Практически семинар „Срещи на идеи“ – Дунавска дизайн лаборатория и трансгранична дискусия в Русе на тема „Новият европейски Баухаус: активно гражданско участие за по-зелени и устойчиви сектори“

Младшите посланици на СУЕЕ „Свети Константин-Кирил Философ“– Русе имаха възможността да се включат в организираните от Бюрата за връзка на Европейския парламент в София и Букурещ практически семинар „Срещи на идеи“ – Дунавска дизайн лаборатория. В събитието участваха представители на България и Румъния. Семинарът, както и трансграничната дискусия на тема „Новият европейски Баухаус: активно гражданско участие за по-зелени и устойчиви сектори“ протекоха изцяло на английски език (без превод). Домакин на инициативата беше  град Русе.

Семинарът беше обвързан с целите на Новия европейски Баухаус: постигане на напредък по Зеления пакт чрез красиви, устойчиви и приобщаващи градски пространства. Участниците

бяха разделени на екипи и предложиха идеи и решения, които да бъдат реализирани като част от текущи инициативи в Русе. Чрез международно сътрудничество участниците изследваха как целите и ценностите на ЕС могат да работят в местен контекст и как местните решения могат да се превърнат в начална точка за по-голямо въздействие.

След практическия семинар учениците се включиха в трансгранична дискусия на тема „Новият европейски Баухаус: активно гражданско участие за по-зелени и устойчиви сектори. Целта на дискусията беше да се обсъди начина, по който гражданите и специално младите хора биха могли да участват по-активно в обществения живот, така че да допринесат за устойчиви положителни промени в градската среда и живот. Бяха разгледани теми като инициативата „Нов европейски Баухаус“, Зеления пакт, кръговата икономика и различни начини, чрез които граждани и нестопански организации могат да допринесат за тяхното реализиране, като посочим и някои добри примери за успешни граждански намеси.


Калина: По време на практическия семинар „Срещи на идеи“ първата ни задача беше да се разделим на групи. За тази цел всеки участник трябваше да изтегли листче с номера на своята група. След това посетихме наскоро изградената крайбрежна алея на река Дунав, като трябваше да обсъдим кое ни допада там и кое не толкова, да измислим предложения за подобряването на мястото и да заснемем участъците /изоставени сгради, детски площадки и др./, които са ни направили най-голямо впечатление. След това всички групи заедно се върнахме в Дом Канети, където се провеждаше събитието. Следващата ни важна задача беше да систематизираме идеите си, като отборите подготвиха  мисловни карти, които да онагледяват презентациите им. По време на подготовката всеки отбор беше подкрепен от опитен фасилитатор, специалист по дизайн или архитектура. Основните идеи, които се утвърдиха, бяха необходимостта от повече сенчести участъци, обекти и занимания, които да привличат младежи и възрастни, усвояване на изоставените сгради и разграничаване на алеята от железопътната линия.

Моника: Темата на нашия екип беше свързана с културата и как да се подобри тя около реката. Отидохме на кея и започнахме да предлагаме идеи, да изтъкваме проблеми и да търсим решенията им. След това събрахме всички идеи и превърнахме минусите в плюсовете и обобщихме проекта. Решихме, че ще е най - добре да има тематични произведения на изкуството, спортни занятия, разходки с корабчета по реката и приложение за навигация за нещата, които може да се посетят около Дунав.

Веселина: Организираният workshop ми беше изключително интересен, защото заедно с моя екип успяхме да предложим идеи за подобряване на инфраструктурата на нашия кей. Сред идеите бяха: използване на изоставените сгради за открити изложби, различни начини за запазване на рибарската общност, построяване на “соларни дървета”, които ще се справят с проблема за липсващата сянка и същевременно ще служат за зареждане на телефони, и много други. След като изработихме нашия проект, ние го представихме пред всички отбори и отговаряхме на техните въпроси. Този семинар ми даде възможност да се запозная с различни хора, от ученици и студенти до архитекти, с помощта на английския език, и да предложа как градът, в който живея, да е по-приятен за мен и всички останали.


 Младшите посланици на ЕП от СУЕЕ „Свети Константин-Кирил Философ“ – Русе бяха гости на международна конференция на тема "СЪЮЗ НА ДУХА И СЪРЦАТА. ИВАН ШИШМАНОВ И ОБЕДИНЕНАТА ЕВРОПА“.

Младшите посланици на ЕП от СУЕЕ „Свети Константин-Кирил Философ“ – Русе поканиха  свои съученици да бъдат част от  международна конференция на тема "СЪЮЗ НА ДУХА И СЪРЦАТА. ИВАН ШИШМАНОВ И ОБЕДИНЕНАТА ЕВРОПА ".

 В двудневната конференция, посветена на проф. Иван Шишманов, се включиха историци, политолози, литератори, които чрез интердисциплинарни подходи изложиха  заслугите и резултатите от дейността му. 


Организатори на събитието, което се състоя на 11-12 октомври в РУ “Ангел Кънчев“,  бяха  МД “Елиас Канети“ и  РУ “Ангел Кънчев“ .


В първия ден изследователите на Иван Шишманов представиха свои доклади за живота и делото му. Човек,  посветен , както на своя народ, така и страстен привърженик на идеята Паневропа. Иван Шишманов е основател и пръв председател на българската секция на Паневропейския съюз и на ПЕН-клуб. През целия си живот е отдаден на българската култура и нейното отваряне към света.

Във втория ден визии за Европа  представиха учени от България и Австрия.


18 октомври - Европейският  ден за борба с трафика на хора отбелязаха младшите посланици на ЕП в СУЕЕ

Младшите посланици на ЕП в СУЕЕ организираха информационната кампания, която имаше за цел да запознае учениците от седми клас с механизмите за въвличане в трафик на хора, както и да се насочи вниманието им към начините за предпазване от рискови ситуации. След проучване на проблема, посланиците подготвиха материали,  които да представят пред седмокласниците в училище. По този начин изразиха своята съпричастност към съдбата и страданията на хората, попаднали в страшния капан на трафик и груба злоупотреба с техните човешки права.

Младшите посланици Моника Букева и Александра Ботева изясниха какво е трафик на хора и начина, по който един човек може да попадне в канал за трафик, след което изразиха своето мнението по проблема, с цел да бъдат чути и разбрани от седмокласниците.

Бе показан кратък филм, в който учениците видяха и чуха от първо лице, каква е съдбата на попадналите в трафик.

Трафикът на хора е съвременната форма на робство! Трафикът на хора е една от най-сериозните форми на потъпкване на основните човешки права!

 


Участие на младшите   посланици на ЕП от СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“-Русе в  уъркшоп за фалшивите новини

На 28.11.2022 г младшите посланици на ЕП от СУЕЕ „Свети Константин – Кирил Философ“-Русе се включиха в уоркшоп на тема „Дезинформацията и фалшивите новини“, организиран от

ЕВРОПА ДИРЕКТНО Русе в партньорство с кореспондентския пункт на БНР в Русе и с домакинството на Национален Пресклуб на БТА Русе, със специалното участие на кореспондента на БНР в Русе – Ася Пенчева.

Госпожа Ирина Стоянова и госпожа Ася Пенчева обърнаха внимание на умението да се отсява вярното от невярното съдържание, и да се подбират източниците на информация.

Дискутираха се теми за дезинформацията, пропагандата, емоциите и разума. Как да разпознаваме  фалшивите новини, да бъдем бдителни и да не приемаме всичко за достоверно, да проверяват източниците на информация. Колко е  важно е да проверим фактическото съдържание на даден пост, препратено съобщение или друг вид текст, на който се натъкваме в социалните мрежи,  за да избегнем дезориентацията в информационното пространство и възможните негативни последици от това.

 

Благодарим на ЕВРОПА ДИРЕКТНО Русе, на кореспондента на БНР в Русе Ася Пенчева и БТА – Русе, че имахме възможността да бъдем част от кампания Дигитална Европа!


Инициативата ,,Европейски час"с проф. Шикова

На 7. 12. 2022 г. младшите посланици от СУЕЕ „Свети Константин-Кирил Философ“ гр. Русе се включиха в инициативата "Европейски час"с проф. Шикова. Под наслов "Вие питате - проф. Шикова отговаря" премина първата изключително интересна дискусия по актуалните европейски въпроси. 

Коментиран бе отказа на Нидерландия и Австрия да одобрят присъединяването на България към Шенгенското пространство. В дискусията учениците имаха възможността да научат повече за важни въпроси и за възможните пътища в търсене на отговорите.

Инициативата ,,Европейски час"с проф. Шикова

На 19 април 2023 г. младши посланиците от СУЕЕ „Свети Константин-Кирил Философ“ гр. Русе взеха участие във второто издание на инициативата „Европейски час“ с проф. Ингрид Шикова. Срещата беше изпълнена с интересни питания от младежите към проф. Ингрид Шикова.

Въпросите бяха свързани с:

- приемането на еврото в България като валута;

-безмитния внос на земеделски продукти от Украйна;

- розовото масло;

-Next Generation EU.

- изучаване на ценностите и историята на ЕС в училище

Отговорите на проф. Шикова и Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България ,бяха изключително интересни.